1396/12/22 86 بازدید آئین رونمایی از تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی در موزه مشاهیر برج میلاد برگزار شد
image

آئین رونمایی از تندیس مرحوم حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی  در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران با حضور خانواده آیت الله هاشمی، مدیران و معاونان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر تهران، برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد، در ابتدای این مراسم، علی درویش پور، مدیر عامل برج میلاد  شب گذشته (دوشنبه 21 اسفندماه)طی سخنانی در آئین رونمایی از تندیس مرحوم حضرت آیت الله هاشمی رفسنجانی که در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد، ضمن خیر مقدم به خانواده آیت الله هاشمی رفسنجانی و مدیران شهری، تصریح کرد: امروز به بهانه تکریم و ستایش مردی که بزرگ بود، بزرگ زیست و با ابهت و شکوه از میان ما رفت، گرد هم آمده ایم. ما تندیس آیت الله هاشمی رفسنجانی را به موزه مشاهیر برج میلاد اضافه کردیم تا بازدیدکنندگان هم عصر ما، خاطرات بی شمار نقش آفرینی های ایشان را مرور کرده و آیندگان هم به کنکاش شخصیت ستودنی و والای ایشان بپردازند.

وی آیت الله هاشمی رفسنجانی را شخصیتی صبور، باگذشت، مدبر، اهل مدارا، دلسوز، استوار و همراه با درد های بسیار و ناگفتنی های زیاد توصیف کرد و گفت: آغوش خداوند گرم و همیشگی است اما امروز خرسند و دلخوش هستیم که مرد خوب روزهای سخت، اکنون در جوار مهربانی خداوند آرام و آسوده است.

مدیر عامل برج میلاد تهران در پایان، سال ها سازندگی، ایستادگی، همدلی و همراهی آیت الله هاشمی رفسنجانی با حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری را پاس داشت.

آيت الله هاشمي هم فرمانده جنگ بود هم فرمانده صلح

در ادامه این مراسم، محسن هاشمی فرزند ایشان و همچنین رييس شوراي اسلامي شهر تهران گفت: به یاد امام راحل و شهدای عزیز و با تشکر از شهرداری تهران، امروز با حضور اعضای شورا، معاونان شهرداری و بیت آن مرحوم از تندیس ایشان پرده برداری می‌کنیم

وی  افزود: فردی مانند آیت الله هاشمی هیجانات مثبت درونی خود را تبدیل به کارکردهای اجتماعی کرد و این موضوعی است که در کمتر کسی‌ در دنیا دیده شده است.به دلیل زندگی در کنار آيت الله هاشمي پشتکار ایشان را می دیدم که چگونه از اذان صبح تا ۱۰ شب با برنامه ریزی به فعالیت مشغول بودند.

هاشمي تصريح كرد: ايشان از همان جوانی مجله مکتب تشیع را به همراه شهید بهشتی و شهید باهنر نشر می دادند و پس از مشکلاتی که برای آن مجله به وجود آمد، مجله بعثت را نشر دادند.

وي اظهار كرد: ايشان سپس در ۳۰ سالگی ترجمه کتاب “سرگذشت فلسطین” را انجام دادند که دکتر مصدق ۲۰۰ جلد از آن را خریداری و به فرهیختگان اهدا کرد.

هاشمي تصريح كرد: زحمات و شکنجه های ایشان در پیروزی اتقلاب اسلامي، پس از پیروزی انقلاب اسلامي و در دفاع مقدس هم به عنوان فرمانده جنگ و هم به عنوان فرمانده صلح در خاطرمان است.

وي اظهار كرد: تفسیر قرآن را ایشان از همان زندان در زمان طاغوت آغاز کردند که امروز بیش از ۵۰ جلد از آن به بازار عرضه شده است.

هاشمي تصريح كرد: بنیاد فرهنگی رفاه که از پیش از انقلاب اسلامي راه اندازی شده بود، پس از انقلاب اسلامي با راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامي با این عظمت همراه بود.

 

وي اظهار كرد: کسی که در اوج‌ جنگ صحبت از تاسیس دانشگاه آزاد اسلامي مي نمايد و بر راه اندازی مترو پافشاری می کند، مشخص است که هیجانات مثبت خود را به کارکردهای اجتماعی تبدیل کرده است.

رييس شوراي اسلامي شهر تهران در پايان خاطرنشان كرد: تنها موردی که ایشان در طول عمر خود به پایان نرساندند، موضوع آزاداندیشی دینی بود که متاسفانه عمرشان کفاف نداد که البته امیدوارم همه فرهیختگان و مقام معظم رهبری که آیت الله هاشمی یار باوفای ایشان بودند، این ‌موضو‌ع را مورد توجه قرار دهند.

شهردار تهران :کتاب فضائل و خدمات آیت الله هاشمی را پایانی نیست

سخنران بعدی این مراسم دکتر محمد علی نجفی شهردار تهران بود.

وی با تقدیر از تاریحچه مبارزاتی آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: چه در دوران موفقیت ها و چه در دوران انزوایی که عده ای سعی می کردند درباره ایشان ایجاد کنند و همچنین در مقابل بی محبتی ها، توهین ها  و تهمت ها، آن قدرت روحی بود که باعث شد ایشان خم به ابرو نیاورد و تا آخرین لحظه مثل ستون مستحکم انقلاب، زیر نظام جمهوری اسلامی ایستادند و کمر خم نکردند.

وی تاکید کرد: خوشحال هستیم که امشب در مراسم رونمایی از تندیس یکی از بزرگان انقلاب و یکی از اصلی ترین استوانه های انقلاب و نظام جمهوری اسلامی گرد هم آمدیم و افتخار می کنیم که سرکار خانم مرعشی، همسر وفادار و گرانقدر آیت الله هاشمی رفسنجانی لطف کردند و با قدوم خودشان این مجلس را مزین کردند.

شهردار تهران با بیان اینکه «کتاب فضائل و سجایای اخلاقی و همچنین کتاب خدمات آیت الله هاشمی رفسنجانی را پایانی نیست» عنوان کرد: گویندگان و به خصوص کسانی که در محضر مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی بوده و محضر ایشان را درک کردند، سال ها باید درباره فضایل و سجایای اخلاقی ایشان صحبت کنند.

نجفی در ادامه به بیان برخی از خاطرات و حلاوت رفتار و گفتار آیت الله هاشمی رفسنجانی پرداخت و تصریح کرد: یکی ازخصوصیات مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی این بود که در هر صحنه ای اگر لازم می دانستند، با یک حرکت بازی را به نفع خودشان تغییر می دادند. در طول این 40 سالی که خداوند به من لطف کرده و با شخصیت های بزرگی از انقلاب دمخور بودم، خیلی چیزها از آنها آموختم اما این خصوصیت را منحصر در ایشان می دانم.

وی افزود: من با شهیدان چمران، باهنر، رجایی، بهشتی و بسیاری از بزرگان این انقلاب نشست و برخاست داشته و در جلسات مختلفی حضور داشتم؛ از این رو برخوردها، شیوه و منش رفتاری و گفتاری آنها را تعقیب می کردم و هر کدام از این بزرگان برای من الگو بودند اما کامل ترین الگوی زندگی من آیت الله هاشمی رفسنجانی بود.

شهردار تهران در ادامه به ذکر خاطره درباره نحوه برخورد آیت الله هاشمی برای تغییر شرایط به نفشعان پرداخت و گفت: در اوایل ریاست جمهوری ایشان، جلسه بزرگی را تحت عنوان ستاد مبارزه با مواد مخدر تشکیل داده بودند که رئیس آن، رئیس جمهور بود و بنده به عنوان وزیر آموزش و پرورش یکی از اعضا بودم؛ این جلسه هفت – هشت دستور کار داشت كه یکی از دستور جلسه ها این بود که وزیر آموزش و پرورش گزارش ده دقیقه ای درباره موضوع مواد مخدر و اعتیاد در بین دانش آموزان ارائه دهد و من به عنوان اولین دستور جلسه، گزارش خود را ارائه دادم و به حجت الاسلام والمسلمین عبدالله نوری، وزیر وقت کشور که در کنار من نشسته بودند گفتم «من الان از جلسه بیرون می روم، آقای هاشمی فکر می کند که من عضو جلسه نیستم که تا آخر جلسه بنشینم و فقط برای ارائه گزارش آمده ام» بعد از ارائه گزارش کارتابل خود را بستم و پس از آنکه آقای هاشمی از من تشکر کرد، گفتم اجازه می فرمایید؟ ایشان گفتند: بفرمایید. من به محض اینکه آمدم از جلسه بیرون بیایم، دم در آقای نوری گفت: آقا ایشان کجا می رود؟ آقای هاشمی گفتند چطور؟ آقای نوری پاسخ داد آخر ایشان عضو جلسه است و برای چه دارند می روند؟ آقای هاشمی كه احساس کرد رودست خورده گفتند: هاشمی گفت عضو جلسه است؟ بی خود عضو است.

 

 

 

نجفی افزود: در جلسه ای از جلسات دولت، صحبت از انتخاب استانداران بود؛ استانداران با معرفی وزیر کشور و رای هیات دولت انتخاب می شوند و معمولا تلاش می شود تا دو سوم رای بیاورد تا استاندار با قدرت بیشتری به استان خود برود؛ نسبت به یکی از آقایان که وزیر کشور معرفی کرده بود در داخل دولت مخالفت بود، یکی - دو تا از وزرا کنار دست آقای هاشمی رفتند و گفتند ایشان یا رای نمی آورد یا رای کم می آورد بنا بر این اجازه دهید رای گیری ایشان به جلسه بعد موکول شود؛ اما آقای هاشمی گفتند نه، رای می آورد و دفاعی هم از آن شخص کردند؛ بعد از رای گیری آن فرد از بین 19 حق رای، 11 رای آورد و خیلی ناپلئونی به عنوان استاندار انتخاب شد. آقای فروزش، وزیر وقت که مخالف بود و به آقای هاشمی گفته بود امروز رای گیری نکنیم، رفت گفت آقای هاشمی نگفتم کم رای می آورد؟ آقای هاشمی گفت : نه، خودم می خواستم رای کم بیاورد.

وی از استحکام و قدرت روحی در عین احساسات رقیق و عواطف قوی به عنوان یکی از ویژگی های آیت الله هاشمی رفستجانی یاد کرد و ابراز داشت: اگر قرار باشد درباره شخصیت مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی و ویژگی های ایشان صحبت شود، هنوز هم بسیاری زوایای پنهان در شخصیت ایشان وجود دارد. ایشان خیلی وقت ها درباره خیلی از مسائلی که صحبت می کردند، بغض داشتند و جلوی گریه خود را می گرفتند. یادمان است زمانی که خطبه های نماز جمعه به محرم نزدیک بود و ایشان می خواستند درباره امام حسین (ع) و اصحاب ایشان صحبت کنند، خیلی زود بغض کرده و  در عین استحکام روحی، با حالت گریه صحبت می کردند.

print