1397/1/22 155 بازدید شهردار سابق تهران: نزد مردم و در پیشگاه خدا روسفید هستم
image

شهردار پیشین تهران با بیان اینکه تصویب تبصره های بودجه ای به نفع شهرداری تهران در مجلس را از دیگر دستاوردهای مدیریت شهری در 7ماه و نیم گذشته معرفی کرد و گفت: با رایزنی هایی که با مجلس داشتیم، به ویژه با فراکسیون امید، سهم ما از 70 درصد درآمدهای مربوط به مالیات بر ارزش افزوده به 88 درصد رسید. ضمن اینکه 1500 میلیارد تومان به درآمد پایدار اضافه شد.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد،محمدعلی نجفی در سومین همایش فصلی مدیران شهرداری تهران که با حضور معاونان شهرداری و برخی از اعضای شورای شهر برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت عید مبعث اظهار کرد: این همایش از قبل پیش بینی شده بود و گمان نمی کردیم که با روز آخر مسئولیت من در شهرداری تقارن پیدا کند، اما ان شاالله این تقارن، تقارن مبارکی است.

وی با بیان اینکه هیچ گاه از لفظ مراسم تودیع خوشم نمی آید چراکه بیشتر شبیه مراسم ختم است، گفت: با این تفاوت که در مراسم تودیع میت هم باید صحبت کند. به همین دلیل بهتر است این برنامه را با عنوان گردهمایی فصلی مدیران شهرداری اجرا کنیم.

شهردار پیشین تهران با بیان اینکه خوشحالم که شورای شهر تهران ضمن اینکه به تقاضای من نظر مثبت نشان داد با یک تصمیم بسیار هوشمندانه، آقای حسینی مکارم را به عنوان سرپرست شهرداری انتخاب کرد، افزود: مطمئن هستم در زمان ایشان هیچ رکود و رخوتی در کار شهرداری ایجاد نمی شود، چراکه ایشان جزو دوستانی بود که از اول مسئولیت بنده کنار من بودند و در تنظیم برنامه من برای شورا و انتخاب مدیرانی که دعوت به همکاری شدند، همیشه و در همه ایام حضور داشتند.

نجفی گفت: بنابراین فکر می کنم ایشان تسلط کافی دارند و دوستان در شهرداری با ایشان کاملا آشنا هستند و مسیر 7 ماه و نیم گذشته نیز در زمان مسئولیت ایشان طی خواهد شد تا شورا درباره شهردار جدید تصمیم بگیرد.

از  همکارانم در شهرداری عذرخواهی می کنم

وی تصریح کرد: امیدوارم دوستانی که پس از قبول مسئولیت از سوی من به شهرداری آمدند و دوستانی که در شهرداری بودند و در این دوره مسئولیت جدید پذیرفتند، به همکاری خود با مجموعه شهرداری ادامه دهند. ما به خاطر خدا به خلق خدا خدمت می کنیم و همه ما مسئول و مکلف به کمک کردن هستیم تا شهر به درستی اداره شود. من نیز در حد توان و امکانم در هر بخش که لازم باشد، در خدمت شما هستم.

نجفی با بیان اینکه عذرخواهی می کنم از کسانی که از داخل و بیرون شهرداری در ایام مطرح شدن استعفای من خواستند تا استعفا را پس بگیرم، تصریح کرد: اما بنده به دلایلی که بارها گفته شد، نتوانستم این درخواست یا دستور را بپذیرم. به همین دلیل بنده از همه همکاران و دوستانی که چنین تقاضایی کردند و من نیز جسارت کردم، عذرخواهی می کنم.

شهردار پیشین تهران ادامه داد: ضمنا تشکر و عذرخواهی می کنم از کسانی که به دلیل ارتباط و علاقه به همکاری با من مسئولیتی را پذیرفتند. به اغلب آنها گفته بودم که با یکدیگر یک همکاری 4 ساله را پیگیری می کنیم و عذرخواهی می کنم که نتوانستم تا پایان ادامه دهم. البته این موضوع خارج از اراده و خاص اولیه من بود.

نجفی ضمن تقدیر از همکاران شهرداری تهران که در سال 96 و در ایام تعطیلات 97 اقدامات مناسبی انجام دادند، عنوان کرد: در نوروز امسال فعالیت های جدیدی را برنامه ریزی و بخشی از آن را اجرا کردیم که خوشبختانه مورد رضایت مردم قرار گرفت.

اتکا به درآمدهای واقعی شهرداری در سال 97

وی ادامه داد: براساس نظرسنجی دفتر مطالعات شهرداری تهران 39.1 دهم درصد اعلام کردند که از برنامه ها خیلی زیاد راضی بودند و 51.3 دهم درصد هم گفتند که میزان رضایتشان از برنامه ها زیاد بود. این یعنی 90 درصد از افرادی که مورد پرسش قرار گرفتند، به طور زیاد یا خیلی زیاد از برنامه ها رضایت داشتند.

 نجفی با بیان اینکه بسیار امیدوارم در سال 97 شهرداری به نحو بارزتری خدمات موثرتری را عرضه کند، گفت: آثار بسیاری از فعالیت های ما را شهروندان تهرانی هنوز درک نکردند و این به مثابه کاشتن بذری زیر خاک بود که امیدواریم در سال 97 جوانه های آن از خاک بلند شود و گل های خوش رنگی را به شهروندان عرضه کند.

وی با اشاره به وضعیت مالی شهرداری تهران در 6 ماه گذشته گفت: اتکا بیشتر به درآمدهای واقعی در سال 97 شرایط بهتری نسبت به سال 96 خواهد داشت و در خصوص درآمدهای نقدی در 6 ماه دوم سال 96 کاری نزدیک به معجزه کردیم. به این معنی که در این مدت زمانی 120 درصد از درآمدهای نقدی شهرداری محقق شد که با احتساب تحقق 72 درصدی درآمدهای نقدی در 6 ماه اول سال در مجموع 95 درصد از درآمدهای نقدی شهرداری در سال 96 محقق شد.

شهردار پیشین تهران با تاکید بر اینکه به طور قطع وضعیت در سال 97 بهتر خواهد بود، خاطرنشان کرد: حرکت به سمت شهر هوشمند از جمله اقداماتی است که نتایج آن در سال 97 به چشم می خورد. مساله آلودگی هوا در سال 97 نیز وضعیت بهتری نسبت به سال 96 خواهد داشت و علت آن هم اجرای طرح ترافیکی است که علی رغم همه سختی ها و مخالفت ها برنامه ریزی شد.

نجفی ادامه داد: در طرح جدید ترافیک شهروندان برای دریافت تخفیف باید معاینه فنی برتر را دریافت کنند که این موضوع به طور قطع بر پاکی هوا و محیط زیست تاثیر می گذارد.

تصویب تبصره های بودجه ای شهرداری در مجلس

وی تصویب تبصره های بودجه ای به نفع شهرداری تهران در مجلس را از دیگر دستاوردهای مدیریت شهری در 7ماه و نیم گذشته معرفی کرد و گفت: با رایزنی هایی که با مجلس داشتیم، به ویژه با فراکسیون امید، سهم ما از 70 درصد درآمدهای مربوط به مالیات بر ارزش افزوده به 88 درصد رسید. ضمن اینکه 1500 میلیارد تومان به درآمد پایدار اضافه شد.

شهردار پیشین تهران در بخش دیگری از سخنانش از چاپ و انتشار 700 میلیاردتومان اوراق مشارکت در پایان سال 96 خبر داد و گفت: برای امسال مجوز چاپ اوراق مشارکت به ارزش 1300 میلیاردتومان را دریافت کردیم تا صرف خط 6 و 7 مترو شود. ضمن اینکه 1000 میلیاردتومان از تبصره دیگر بودجه برای مترو مجوز گرفتیم. 180 میلیارد تومان نیز در سال 97  در قالب وجوه ارائه شده در اختیار بانک ها می گذاریم و بانک ها نیز این مبلغ را در قالب وام ارزان به کسانی می دهند که قرار است، برای نوسازی حمل و نقل اقدامی انجام دهند.

نجفی ادامه داد: موضوع خرید 630 دستگاه واگن مترو از چین به نتیجه رسید و ما از بالاترین مقام کشور تا بقیه این موضوع را پیگیری کردیم و در نهایت تا پایان فروردین ماه این قرارداد امضا می شود. همچنین به ارزش 700 میلیون یورو مجوز از شورای اقتصاد برای خرید واگن مترو دریافت کردیم.

وی گفت: تا پایان اردیبهشت 22 کیلومتر در خط 7 به بهره برداری می رسد و 10 کیلومتر نیز تا پایان شهریور در خط 6 را به بهره برداری می رسانیم. ضمن اینکه سرفاصله خطوط 1، 2 و 4 به 3 دقیقه می رسد که این کمترین زمان ممکن است.

ابلاغ دستورالعمل برخورد با ساختمان های پرخطر؛ در آینده نزدیک

شهردار پیشین تهران دستورالعمل سد معبر را از دیگر دستاوردهای این دوره از مدیریت شهری دانست و گفت: این دستورالعمل امسال به طور جامع به اجرا گذاشته می شود و بخشی از دستورالعمل تفویض مسئولیت مناطق نیز ابلاغ و بخشی دیگر تا پایان فروردین تکمیل و ابلاغ می شود.

 وی از ابلاغ دستورالعمل برخورد با ساختمان های پرخطر در روزهای گذشته خبرداد و عنوان کرد: برنامه هایی که از معاونت ها و مناطق برای سال 97 گرفتیم، کاملا روشن است و در آینده به شکل جزوه منتشر می شود. البته این نشان دهنده برنامه ریزی عملیاتی در یک مجموعه است که مسئولان آن بتوانند از ابتدای سال بگویند تا آخر سال چه برنامه هایی دارند.

آغاز فرایند تدوین برنامه سوم طی روزهای آینده

وی با اشاره به آغاز فرایند تدوین برنامه سوم طی روزهای آینده و اتمام آن تا پایان تیرماه گفت: این طرح پس از تکمیل، برنامه به شورا تقدیم می شود تا از ابتدای سال 98 اجرایی شود. به عقیده من این برنامه نوآوری های زیادی دارد و در سطح کلان و خرد برنامه خواهیم داشت.

نجفی گفت: برنامه معماری سازمانی شهرداری تهران نیز از حدود 5 ماه قبل شروع شد که در 6 ماه اول سال به انتها می رسد. در این مورد تقریبا 1 هفته در میان جلسه داشتیم و شخصا برنامه ها را پیگیری می کردم.

احداث 150 هزارمتر پارکینگ در تهران؛ به زودی

وی از احیای نهاد مطالعات و برنامه ریزی و توسعه شهر تهران خبر داد و عنوان کرد: تا پایان امسال 4 دستگاه پل، 52 کیلومتر بزرگراه، 150 هزارمتر پارکینگ در تهران احداث می شود اما زمان تکمیل و بهره برداری از آنها مشخص است.

شهردار پیشین تهران در بخش دیگری از سخنانش با تاکید بر اینکه اقدامات جاری و ابتکاری و ایجاد زیرساخت و ریل گذاری به سمت مسیر درست در شهرداری تهران انجام شده است، تصریح کرد: ما یک سکویی برای پرش در شهرداری تهران ایجاد کردیم و در سال جاری در برخی از بخش ها نه تنها تسریع خواهیم داشت، بلکه با پرش نیز مواجه می شویم.

نجفی افزود: تخفیف 23 درصدی برای پرداخت های نقدی صدور پروانه تا پایان اردیبهشت کماکان انجام می شود و پس از آن این طرح به شورا می رود تا به طور مشخص تعیین تکلیف شود.

وی در ادامه با بیان اینکه تلاش ما این است شهروندان تهرانی شهرداری را متعلق به خود بدانند و همچنین به عنوان شهروند احساس مسئولیت کنند و مشارکت واقعی داشته باشند، گفت: امید شروع هر حرکتی است و اگر امید نباشد، تحرک، پویایی و نشاط از بین می رود. بعد از امید باید مشارکت را جلب کنیم و از این حیث در بین همکاران شهرداری و شهروندان توانستیم تا حدی موفق عمل کنیم.

شهردار پیشین تهران با تاکید بر اینکه این امید باید ادامه یابد و باید تلاش کنیم آن را تقویت کنیم، گفت: رفتن یک نفر شاید تاثیری بر برخی اقدامات بگذارد اما تمام تلاش های ما باید در راه امیدوار کردن مردم باشد که این خدمت بزرگی است. به عقیده من مشارکت مردم مهمتر از هر چیزی است و باید کاری کنیم که مردم احساس کنند، نیاز به مشارکت آنها داریم.

پرونمایی از سایت شفاف سازی شهرداری تهران

نجفی با اشاره به رونمایی از سایت شفاف سازی شهرداری تهران بیان کرد: این قولی بود که من از ابتدای امر به مردم دادم و امروز آنها با هر سطح سواد و گرایشی می توانند، اطلاعات لازم در مورد قراردادهای شهرداری تهران را به دست بیاورند و نظرات شان را اعلام کنند.

وی با بیان اینکه روزی که احساس کنیم مردم در همه مسائل شهرداری شرکت دارن، روز موفقیت برنامه های ما است، گفت: شکوفایی هم که یکی از شعارهای من بوده است که در گرو امید و مشارکت است و امیدوارم همه اینها با همت مدیران شهرداری و اعضای شورای شهر محقق شود. البته نباید در این راه عجول باشیم.

 

 

 

نجفی با اشاره به برخی از انتقادها به اقدامات شهرداری تصریح کرد: هنوز یک ماه از کار شورا و شهرداری نگذشته بود که برخی شروع به انتقاد کردند. دیروز نیز عکسی از درختان ولیعصر که چند سال پیش قطع شده بو،د در فضای مجازی منتشر شد و آن را به اقدام این دوره از مدیریت شهری نسبت دادند.

نجفی ادامه داد: این در حالی است که با برنامه ریزی که انجام دادیم و با مشارکت معاونت خدمات شهری و سازمان بوستان ها در ماه های گذشته شروع به جایگزینی درختان چنار خیابان ولیعصر کردیم. با این حال متاسفانه عده ای با غرض و مرض فعالیت های خوب ما را نادیده گرفتند و اقدامات انجام نشده را به ما نسبت دادند. همان اتفاقی که در ماه های اول حضور آقای روحانی در کسوت رییس جمهور اتفاق افتاد.

ایجاد دسترسی بین بزرگراه حکیم به دریاچه چیتگر

نجفی با تاکید بر اینکه مدیریت شهری در 7 ماه و نیم گذشته مدیریت روسپیدی بود و در پیشگاه الهی و مقابل مردم کارنامه قابل قبولی دارد، گفت: بخشی از فعالیت هایی که انجام شد، برای مردم ملموس نبود و برخی نیز ملموس بود. در حال حاضر ما طرحی را برای ساماندهی میدان آرژانتین تهیه کردیم که اجرای آن می تواند چهره شهر را تغییر دهد.

وی ادامه داد: ایجاد دسترسی بین بزرگراه حکیم به دریاچه چیتگر از دیگر برنامه هایی است که در صورت انجام می شود که به طور قطع تحولاتی در آن منطقه ایجاد می کند که تمامی این اقدامات با دقت و قاطعیت دنبال می شود.

شهردار پیشین تهران در پایان خاطرنشان کرد: در هر صورت در حد توان و امکانم در دوره قبل و بعد از معالجه در خدمت دوستانم در شهرداری خواهم بود و کمک خواهم کرد.

حسینی مکارم در سومین همایش فصلی مدیران شهرداری تهران:

ادامه همکاری با مدیران و معاونان شهرداری تهران

گروه پژوهش و مدیریت: سرپرست شهرداری تهران گفت: طبیعتا تمام کسانی که در این دوره منصوب شده اند، تا زمانی که مسئولیت سرپرستی بر عهده من است، با شهرداری تهران همکاری خواهند داشت.

سرپرست فعلی شهرداری تهران: ادامه همکاری با مدیران و معاونان شهرداری تهران

در ادامه این همایش، سمیع الله حسینی مکارم سرپرست فعلی شهرداری تهران در سومین نشست فصلی مدیران شهرداری با تقدیر از حسن ظن اعضای شورای شهر در انتخاب وی به عنوان سرپرست شهرداری تهران گفت: امیدوارم تا روزی که این امانت بر عهده من است، بتوانم با همدلی، مشورت و وفاق اعضای شورا و همکاران خود در شهرداری برای تحقق سازمانی شفاف و خادم تلاش کنیم.

وی افزود: شورا و شهرداری از ابتدای دوران مدیریت جدید با یکدیگر همراه و همدل بودند و سیاست و رویکرد شورا و شهرداری با یکدیگر انطباق داشت که امیدوارم با هماهنگی بیشتر، این رویکرد تداوم داشته باشد.

وی نجفی را سرمایه کشور خواند و گفت: سلامت، پاکدستی، رفعت، مهربانی و تواضع از ویژگی های بارز ایشان است که وی را در طول 40 سال از بسیاری از کسانی که مسئولیت داشتند، متمایز کرده است.

 وی با ابراز خوشنودی از اینکه یکی از مدیران تحت مدیریت دکتر نجفی بوده ام، خاطرنشان کرد: با توفیقی که در 7 ماهه اول به دست آوردیم، دستاوردهای بسیار خوبی حاصل شد و امیدواریم بتوانیم این دستاوردها را حفظ کرده و ریل گذاری آن ها را تداوم بخشیم.

سرپرست شهرداری تهران با اشاره به اینکه دکتر نجفی در انتصابات خود نظر بنده را نیز جویا می شده است، گفت: در انتصابات معاونان، شهرداران مناطق و مدیران، دکتر نجفی نظر بنده را جویا می شد و به دلیل اینکه بخش عمده ای از انتصابات با اطلاع من نیز صورت گرفته است، طبیعتا تمام کسانی که در این دوره منصوب شده اند، تا زمانی که مسئولیت سرپرستی بر عهده من است، با شهرداری تهران همکاری خواهند داشت.

حسینی مکارم با اشاره به تدوین برنامه سوم شهرداری تهران خاطرنشان کرد: در این برنامه امید، مشارکت و شکوفایی در بند بند مفاد دیده می شود و اذعان دارم که این برنامه بهترین برنامه ممکن برای شهرداری است که خوشبختانه شورای شهر نیز بر این مهم صحه می گذارد.

وی با تاکید بر اینکه برنامه دوره وی همان برنامه دکتر نجفی خواهد بود، گفت: کار خود را در چهارچوب برنامه دکتر نجفی پیش خواهم برد و امیدوارم مردم از برکات آن بهره مند شوند.

سرپرست شهرداری تهران با ابراز تاسف از عدم حضور نجفی در شهرداری اظهار کرد: از ایشان خواستیم که ما را در راهبری تدوین برنامه سوم شهرداری راهنمایی کند که ایشان نیز پذیرفتند.

حسینی مکارم در پایان با اشاره به اینکه نجفی در تدوین برنامه سوم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور به عنوان بهترین برنامه جمهوری اسلامی ایران نقش داشته است، خاطرنشان کرد: طبیعی است برنامه سوم شهرداری توسط نجفی راهبری شده و امیدواریم برنامه سوم نیز با قوت تدوین و به شورا ارائه شود تا شهروندان از مزایای آن بهره مند شوند.

print