1398/6/11 111 بازدید رونمایی از تندیس استاد کاتوزیان در برج میلاد/ پنجمین بزرگداشت پدر علم حقوق ایران برگزار شد
image

همزمان با پنجمین سال درگذشت امیرناصر کاتوزیان پدر علم حقوق ایران تندیس این چهره فرهیخته در برج میلاد رونمایی و قرار است این تندیس در کنار سایر مجسمه های موزه مشاهیر، در این موزه قرار بگیرد تا شهروندان و بازدیدکنندگان با این شخصیت برجسته علمی و حقوقی کشور آشنا شوند.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد، مراسم گرامیداشت پدرعلم حقوق ایران شب گذشته (یکشنبه 10 شهریورماه ) با حضور معاون حقوقی دفتر ریاست جمهوری، اعضای شورای شهر تهران و همچنین تعدادی از حقوق دانان برجسته کشور در نگارخانه برج میلاد برگزار شد.

در این مراسم لعیا جنیدی معاون حقوقی رییس مرحوم دکتر امیر ناصر کاتوزیان را از نخبگان و بزرگان علم حقوق ایران دانست و تاکید کرد: تکریم و بزرگداشت دانشمندان و فرهیختگان فروتنی در مقابل علم و دانش است.

وی با گرامیداشت یاد و خاطره این حقوقدان برجسته کشور، شجاعت، تواضع و فروتنی را از ویژگی های بارز آن مرحوم ذکر کرد.

معاون حقوقی رئیس جمهور به عنوان یکی از شاگردان دکتر کاتوزیان، با ذکر خاطراتی از این استاد حقوق کشور به تشریح فضایل اخلاقی و حرفه ای وی پرداخت و افزود: مرحوم کاتوزیان این جسارت را داشت که بگوید حقوق برای خواص ماموریت دیگری جز اجرای قانون تعریف کرده که آن در نظر گرفتن مصالح اجتماعی است.

دکتر جنیدی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: دکتر کاتوزیان بر این باور بود که خواص جامعه مکلف هستند در جایی که قوانین سکوت کرده و صراحت ندارد، با تفسیرعادلانه خود مصالح اجتماعی را در نظر گرفته و در احکام و نظرات خود دخالت دهند.

معاون حقوقی رئیس جمهور خاطرنشان کرد: در بحث بین منطق حقوق و هدف آن، دکتر کاتوزیان در عین حال که منکر منطق و استفاده از ابزار های حقوقی نبود، اما هدف اصلی حقوق را تامین مصالح جامعه و اجرای عدالت اجتماعی می دانست و همواره به اثر احکام در جامعه توجه می کرد.

جنیدی همچنین تاکید کرد: نتایج شاخه های علوم دیگر اعم از اقتصادی و اجتماعی همیشه مورد توجه دکتر کاتوزیان بود و آثار این علوم را در استخراج احکام حقوقی در نظر می گرفت.

به گفته معاون حقوقی رئیس جمهور، مرحوم کاتوزیان با اعتقاد به اینکه حقوق منطقی دارد همیشه از علمای اجتماعی می خواست تا این بحث را دنبال کنند. او تکنیک را در پرتو هدف قرار می داد و کاملا معطوف به هدف حرکت می کرد.

جنیدی خاطرنشان کرد: استاد کاتوزیان به اثر آنچه که می گفت و اثر فتوا یا حکمی که می داد، توجه می کرد و از تکنیک برای هدف مورد نظرش که همان مصالح جامعه بود، بهره می برد.

در این مراسم ابراهیم امینی نایب رئیس شورای شهر تهران و رئیس کمیسیون نظارت و حقوقی شورای شهر تهران ضمن گرامیداشت استاد کاتوزیان، گفت: استاد کاتوزیان حق بسیاری در رشته حقوق برای مباحث و مسائل حقوقی دارد.

وی سپس به ذکر خاطراتی از این حقوقدان برجسته کشور پرداخت.

در این مراسم همچنین شهربانو امانی، علی اعطا و  حجت نظری از اعضای شورای شهر تهران نیز حضور داشته و به همراه معاون حقوقی رئیس جمهور از مجسمه استاد کاتوزیان برای قرارگیری در موزه مشاهیر برج میلاد، رونمایی کردند.

امیرناصر کاتوزیان اردیبهشت سال ١٣١٠ متولد شده و در ١١ شهریور ١٣٩٤ چشم از جهان فرو بسته استایشان استاد ممتاز علم حقوق، قاضی و وکیل دادگستری و همچنین یکی از تدوین کنندگان قانون اساسی بود. از پدر علم حقوق ایران کتاب هایی چون مقدمه علم حقوق، قانون مدنی، فلسفه حقوق و عقود معین به یادگار مانده است.

 

print