Menu
جستجو

اخبار

تقدیر از شهدای مدافع سلامت و گرامیداشت روز پزشک و در برج میلاد/ معاون رئیس جمهور: پیام شهدای جامعه پزشکی انسان دوستی بود

مراسم گرامیداشت روز پزشک و تقدیر از شهدای مدافع سلامت پنجشنبه ۳۰ مرداد ماه با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول ریاست جمهوری، سعید نمکی، وزیر بهداشت و پیروز حناچی شهردار تهران، احمد مسجد جامعی عضو شورای شهر تهران با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی در مرکز همایش‌های برج میلاد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد، در این مراسم ابتدا اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور گفت:پیام شهدای جامعه پزشکی و کادر درمانی در دوران کرونا، انسان دوستی و از خودگذشتگی است.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به شهادت ۱۱۴ نفر از پزشکان، پرستاران و کادر درمانی در دوران مقابله با شیوع بیماری کرونا افزود: ما انسان‌هایی که بزرگترین سرمایه‌های کشور هستند و خدمات مهمی به جامعه ارائه کرده اند را از دست دادیم، پیام بزرگ شهدای فداکار جامعه پزشکی و کادر درمانی، فداکاری، انسان دوستی، نوع دوستی و از خود گذشتگی است که در تاریخ ایران ثبت و ماندگار خواهد شد.

وی با اشاره به نقش و جایگاه بی نظیر جامعه پزشکی در مسایل کشور و احترام مردم به این قشر اظهار داشت: جامعه پزشکی در همه نظرسنجی هایی که از مردم انجام شده جزو گروه های مرجع و مورد اعتماد هستند، آنها در ماجرای کرونا کاری بزرگ انجام دادند و در کنار انجام وظیفه، زمانی که نزدیکان و حتی خانواده بیماران مجبور به ترک آنان بودند از جان خود گذشتند و به خوبی ایستادند و در تاریخ ما ماندگار شدند.

 دکتر جهانگیری افزود: نقش دیگر کادر پزشکی در این ایام که ماندگار خواهد شد، تلاش برای افزایش اعتماد و امید در جامعه بود. در شرایط سختی و فشارهای اقتصادی و سیاسی آنها اعتماد، امید و همبستگی میان مردم را تقویت کردند تا کشور بتواند از این گردنه دشوار عبور کنیم.

 معاون اول رییس جمهور گفت: برای عبور از دشواری ها، ایران نیازمند سرمایه اجتماعی است که نمونه این اتفاق تنها در دوران دفاع مقدس دیده شد در آن مقطع نیز که در سختی و دشواری سنگین قرار داشتیم عده ای داوطلبانه رفتند تا ایران و جامعه ایرانی محفوظ بماند و این اتفاق یکبار دیگر در دوره مقابله با کرونا به نام کادر پزشکی و درمانی ثبت شد که من و همه مردم ایران از آنان، تیم مدیریتی وزارت بهداشت و درمان و وزیر محترم بهداشت قدردان آنها هستیم.

 دکتر جهانگیری با اشاره به پیامدهای متعدد کرونا در حوزه های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی گفت: باید برای اقناع کسانی که در خصوص آثار و عوارض کرونا اطلاع کمی دارند تلاش کرد نظیر موضوع برگزاری کنکور که در خصوص برگزاری آن اختلاف نظرهایی نیز در سطوح بالای مدیریتی و حتی خانواده ها به وجود آمد. لازم است وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و دستگاه های مرتبط این اطمینان را به جامعه بدهند که برگزاری آزمون کنکور با رعایت همه ضوابط مرتبط با حفظ سلامت جوانان کشور برگزار می شود.

معاون اول رییس جمهور همچنین به موضوع برگزاری عزاداری در ایام ماه محرم اشاره کرد و گفت: این مراسم برای مردم ایران و همه شیعیان موضوعی مهم و استثنایی است و همه می خواهند مراسم عزاداری امام حسین (ع) با شکوه برگزار شود، حتی اقلیت ها نیز نسبت به عزاداری سالار شهیدان توجه ویژه ای دارند و کسی نمی تواند مردم ایران را از برگزاری این مراسم محروم کند به تعبیر امام خمینی (ره) محرم و صفر اسلام را بیمه کرده است اما در این شرایط می توان با روش های دیگری مراسم عزاداری را برگزار کرد. اگر کسی بخواهد مراسم عزاداری امام حسین (ع) را که موجب تقویت انسجام ملی است، تبدیل به موضوعی اختلاف انگیز کند کار درستی انجام نداده است و باید با خلاقیت و روش های نوین و رعایت پروتکل های بهداشتی، مراسم عزاداری برگزار شود.

 دکتر جهانگیری با اشاره به اعتماد جامعه به نظر کادر پزشکی و درمانی در نحوه برگزاری مراسم عزاداری امام حسین (ع) گفت: اجرای شعار «هر خانه یک حسینیه» می تواند روش جدیدی برای برگزاری مراسم عزاداری باشد و اگر این مراسم در محل دیگری هم انجام می شود باید حتماً پروتکل های بهداشتی رعایت شود.

 معاون اول رییس جمهور گفت: دولت آنچه در توان دارد در شرایط سخت تحریم و کرونا به صحنه آورده است. طرح تحول سلامت، تجهیز بیمارستان های کشور، افزایش تخت های بیمارستانی و افزایش امکانات و تجهیزات پزشکی با کمک بخش های دانش بنیان نشان داد که دولت در مسیر درست قدم گذاشته است.

 

دکتر جهانگیری با بیان اینکه یکی از غصه هایی که هیچ گاه فراموش نخواهد کرد نبود تجهیزات در روزهای سخت کرونا برای کادر درمانی بوده است گفت: به فضل الهی در مدتی کوتاه علاوه بر تأمین تجهیزات مورد نیاز کادر پزشکی و درمانی به یک کشور صادرکننده این تجهیزات تبدیل شده ایم.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه با وجود همه کمبودهای اخیر، ارز مورد نیاز نیاز بخش دارو و کالاهای اساسی تأمین شده است، گفت: تأمین دارو جزو نیازهای اصلی کشور است و هر ماه با مسئولان این بخش جلسه ای برگزار می کنم تا نسبت به ذخایر دارو و کالاهای اساسی، ثبت سفارش و تأمین ارز مورد نیاز این کالاها خللی به وجود نیاید.

دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنانش با انتقاد شدید از مسئولان کشور کره جنوبی گفت: جای تعجب است که مسئولان این کشور حاضر نیستند از بیش از هفت میلیارد دلار پول بلوکه شده کشورمان در آنجا مبلغی برای واردات واکسن تولید خودشان اختصاص دهند تا ما نیاز کشور را تأمین کنیم. آنها در تاریخ باید پاسخگو باشند و در برابر لطماتی که به مردم ما وارد می شود حتماً باید جواب دهند زیرا ما چیزی جز نیازهای اصلی کشورمان را نمی خواهیم وارد کنیم.

معاون اول رییس جمهور تأکید کرد: همانطور که رییس جمهور محترم گفته است مصمم هستیم واکسن کرونا را در هر جا تولید شود به کشور وارد کنیم و واکسن آنفلوآنزا نیز به میزان مورد نیاز تأمین نماییم. شرایط تحریم سخت و دشوار است اما دولت مصمم است که نگذارد دست کادر پزشکی و درمانی کشور بسته باشد.

وزیر بهداشت:جامعه پزشکی بزرگترین سرمایه اجتماعی یک کشور است

در ادامه این مراسم دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی ضمن ادای احترام به مقام شهدای جامعه پزشکی و مدافعان سلامت؛ ایثار و فداکاری پزشکان و کادر درمانی کشور را در ماه های گذشته وصف ناپذیر توصیف کرد و گفت: جامعه پزشکی بزرگترین سرمایه اجتماعی را برای کشور ایجاد کرد.

 وی بار دیگر با تأکید بر ضرورت رعایت پروتکل های بهداشتی به ویژه در ایام عزاداری محرم گفت: بزرگترین احترام و پاسداشت از خدمات کادر پزشکی و درمانی پایبندی به دستورالعمل های ستاد ملی مقابله با کرونا است.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بزرگترین پاداش به پزشکان، رعایت دستورالعمل‌ های بهداشتی است و از همه مردم می‌ خواهم که در ایام عزاداری بیشتر با همکاران ما همراهی و همکاری کنند.

وی افزود: از این جریان ‌هایی که گذشت، خاطره فراوانی دارم و امروز بعد از گذشت شش ماه برای اولین بار است که از تریبونی در مورد تلاش همکارانم صحبت می‌ کنم. در این روزها و شب‌ ها بارها به عظمت کار پزشکان و پرستاران و خدمه بیمارستان و تکنسین اورژانس و اتاق عمل فکر کردم.

 وی ادامه داد: پزشکان وقتی لباس سفید روپوش را می‌ پوشند، لباس احرام شان است که به طواف بیمار در سخت ‌ترین شرایط می‌ روند. کار پزشکی، کار خریدن اندوه و فروختن جان است که آن را با هیچ معیار مادی نمی‌ توان قیاس کرد. گاهی حرف از ویزیت و تعرفه می‌ زنند و من شرمسار می‌ شوم. مگر می‌ شود دقایقی که این عزیزان بر بالین بیمار می‌ گذرانند را با پول جبران کرد. مگر می‌شود وقتی عده‌ای دارند پول پارو می‌کنند و پزشکان اندوه جارو می‌کنند را با معیار مادی سنجید. این عظمت بزرگتر از آن است که با دوربینی به تصویر کشیده یا با کلامی بیان کرد.

 وزیر بهداشت بیان کرد: امروز، روز بزرگداشت پزشکان شریف این سرزمین است. عزیزانی که بعد از سال‌ های دفاع مقدس که پنهان و بی صدا خدمت می‌ کردند و کسی این حرکت را بزرگ نمی ‌دید.

 دکتر نمکی خاطرنشان کرد: دستاوردهای عظیم در شاخص‌هایق سلامت کشور مدیون مدیریت جامعه پزشکی در کنار ارکان نظام سلامت است که شاید به چشم مردم عادی نمی‌ آید. در جریان مدیریت کووید ۱۹ مشخص شد لحظه‌ ای که همه فرار کردند، پزشکان ماندند.

 وزیر بهداشت اظهار کرد: گرچه در طرح تحول سلامت، تعداد تخت‌ها اضافه شد، اما بازهم ۱.۶ تخت به ازای هزار نفر جمعیت داشتیم که کمترین میزان تخت در اروپا، بین ۶ تا ۷ برابر کشور ما است. آنچه اجازه نداد حتی یک بیمار پشت در بیمارستان سرگردان شود یا آنچه باعث شد پیرزن یا پیرمردی را از ونتیلاتور قطع نکنیم و جوانی را در اولویت بگذاریم یا آنچه نگذاشت افغان‌های بدون کارت را رها کنیم، همت جامعه پزشکی بود.

 

وی افزود: بزرگترین سرمایه ملی ما در مدیریت بیماری کرونا که توانستیم در کمتر از دو ماه مرگ و میر را به یک پنجم برسانیم، همت جامعه پزشکی و کادر بهداشت و درمان بود و این سرمایه اجتماعی است. برخی بعد از گذشت از بحران‌ ها یادشان می‌ رود که چه کسانی این بحران را مدیریت کردند. امیدواریم، این قدرشناسی را از جامعه پزشکی در رعایت پروتکل‌ های بهداشتی ببینیم.

 وزیر بهداشت تصریح کرد: همکاران من با اینکه عاشق کار هستند، ولی با همه فشارها، خسته هستند. در این ایام محرم امیدوارم مردم با همکاران من بیشتر همکاری کنند و اجازه ندهند خیز جدیدی این عزیزان را گرفتار کند. بگذارید برای روزهای سخت احتمالی پاییز برای این عزیزان قدرت و توانی باقی مانده باشد. امیدوارم دست در دست هم روزی را شاهد باشیم که این بلای خانمان سوز کووید ۱۹ از مملکت ما حذف شود.

شهردار تهران: تلاش پزشکان در تاریخ ثبت و به نیکی از آنها یاد خواهد شد

شهردار تهران در آیین نکوداشت روز پزشک با تاکید بر تلاش خستگی ناپذیر پزشکان در مقابله با شیوع کرونا ویروس گفت: قطعا این تلاشها  در تاریخ ثبت می شود و در آینده به نیکی از آنها یادخواهد شد.

پیروز حناچی با اشاره به بزرگداشت روز ابوعلی سینا، به عنوان افتخار جامعه پزشکی، این روز را به همه پزشکان و اساتید این حرفه تبریک گفت و افزود: اشاره به مناسبت این روز در حقیقت اشاره به فردی است که خیلی اسیر جو زمانه خود نبود و آثاری از وی به جا مانده که بسیار تامل برانگیز است.

وی افزود: به مناسبت روز پزشک پیش و پس از انقلاب عزیزانی را از این جامعه داشتیم که در عین استادی در علم و حرفه خود در جامعه نیز خوش درخشیدند و آثاری باقی گذاشتند که بسیار تاثیر گذار بوده؛ افرادی همچون دکتر قریب و همچنین بسیاری از افراد دیگر که در شرایط انقلاب و پس از آن به ویژه در دوران دفاع مقدس همان فضای را رقم زده بودند که در کرونا شاهد آن بودیم.

شهردار تهران در بخش دیگری از صحبتهای خود به تلاشهای پزشکان در دفاع مقدس اشاره کردو افزود: در دوران دفاع مقدس خدمات تاثیر گذاری توسط جامعه پزشکی ارائه شد به شکلی که پیش از عملیاتها پزشکان از دانشگاهها در بیمارستانهای صحرایی مستقر می شدند و به ارائه خدمت به رزمندگان می پرداختند. هیچ گاه صحنه کنترل شریال حیاتی یک مجروح توسط پزشک در یکی از سنگرهای دفاع مقدس را فراموش نمی کنم زحماتی که آن دوران کشیده شد بسیاری ازموفقیت های امروز را رقم زده است.

وی تاکیدکرد: در دوران کرونا نیز اتفاقاتی افتاد که شکل دیگر همان روزها را تداعی کرد و به خاطر آورد. در حوزه سرمایه اجتماعی، جامعه پزشکی خوش درخشیده که نشان از زحمات و خدمات این جامعه به مردم است.

حناچی به شیوع کرونا و آسیب به معیشت برخی از افراد در جامعه که روز مزد بوده اند نیز اشاره کرد و افزود: مردم در این دوران به کمک یکدیگر آمدند و صحنه های زیبایی همچون روزهای دفاع مقدس را یاد آوری کردند. این روز را به جامعه پزشکی تبریک می گویم و قطعا این لحظات در تاریخ ثبت و در آینده از این تلاش ها به نیکی یاد خواهد شد.

رییس سازمان نظام پزشکی :جامعه پزشکی پرچم شرف و افتخار را برافراشتند

همچنین رییس کل سازمان نظام پزشکی با اشاره به این که حکایت روز پزشک امسال در قیاس با سالهای قبل حکایت متفاوت و داستانی دیگر است، گفت: امسال به جای تبریک روز پزشک باید به تکریم و تعظیم آن پرداخت و به احترامش قیام کرد.

دکتر محمدرضا ظفرقندی، با اشاره به اینکه  امسال همه ما در سوگ بیش از 160 نفر از همکارانی هستیم که جان بر کف و شجاعانه برای نجات مردم ایران به صحنه خطیر مقابله با بیماری همه گیر کرونا قدم نهادند، گفت: این پزشکان صادقانه به عهدشان با خدای بزرگ و مردم شریف و مرام و مسلک پزشکی وفا کردند و پرچم شرف و افتخار را در هماره تاریخ و بر پهنه جغرافیای ایران برافراشتند‪.

 وی ادامه داد: حکایت روز پزشک امسال حدیث هزاران مبتلای به بیماری و شهیدان جامعه پزشکی است که در صحنه های سخت درمان و نجات جان انسانها آگاهانه و آرام قدم نهادند و عزت و ایثار برگزیدند و مهر شرافت و مرام و میثاق طبابت را بر صفحات تاریخ حرفه پزشکی ثبت کردند و مصداق کلام وحی شدند و عبارت ‪" وَمَنْ أَحْيَاهَا فَكَأَنَّمَا أَحْيَا النَّاسَ جَمِيعًا‪ "را معنا و جلوه بخشیدند‪.

 

بگفته این پزشک،  روز پزشک امسال حکایت شرح درد اشتیاق سالکانی است که در هنگامه بیماری با شرایطی سخت و خطیر، درمان مردم را بر جان خود مقدم داشتند و به روزگار وصل خویش رسیدند و در وصف و شرحشان چه خوش گفت مولانا که سینه خواهم شرحه شرحه از فراق/تا بگویم شرح درد اشتیاق/هر کسی کو دور ماند از اصل خویش / باز جوید روزگار وصل خویش

 دکتر ظفرقندی خاطرنشان کرد: روز پزشک امسال برگ سبزی است تحفه تقدیر از کسانی که در لباسهای سخت و نفس گیر حفاظت از کرونا در بخشهای‪ ICU و بیمارستانها، همه بیماران را چون عزیز و خانواده خود انگاشتند و با نجات جانشان سر بر آسمان خدا و سجده شکر بر زمین نهادند و با مرگ بیمارشان اندوه و اشک بر دیده و بار غم بر دل نشاندند‪.

 رییس کل سازمان نظام پزشکی تصریح کرد : روز پزشک امسال روزی است که باید از عمق جان فریاد برآوریم که با ساده انگاری و بی توجهی و بدون عزمی جدی و ملی و بدون پذیرش مسئولیت اجتماعی از سوی همه مسئولین و قوای کشور و اقشار مردم در مسیر صعب و بدون حمایتی گسترده و علمی و فراتر از حرف از فداکاران صفوف مقدم این نبرد، این ره به سر منزل مقصود نخواهد رسید.

 به گفته وی، امروز تجویز اجتماعات، بی توجهی به اصول و پرداختن به فروع، نتیجه ای جز افزایش بار غم و افسوس و از دست دادن عزیزانمان در بر نخواهد داشت و امروز هر تصمیم کلان صحیح یا غلط مسئولین و هرگونه سازش و سهل انگاری، مترادف با حفظ یا هدر رفتن جانهای شریفی است که جبران آن میسر نخواهد شد. پس باید در دو راهی های تحمیل، شجاعانه به اصول پرداخت و تصمیم درست و منطبق با اولویت سلامت مردم را اتخاذ کرد.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد، در ادامه این مراسم علاوه بر اعطای نشان ایثار به تعدادی از خانواده های شهدای مدافع سلامت، به تعداد دیگری از پزشکان، قهرمانان و دست اندرکاران بخش بهداشت و درمان نشان های ابن سینا، مدیریت، خدمت، کار و تولید، منزلت، حامی و سلامت و فرهنگ و هنر اهدا شد.

همچنین پوستر «جان ما ایران ما» با شعار «پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت» از سوی معاون اول رییس جمهور امضا شد.

تاریخ انتشار: 1399/05/30

آخرین اخبار