Menu
جستجو

اخبار

مدیرعامل برج میلاد:  استاد شهریار ذخیره فرهنگی و سرمایه ملی همه ایرانیان است

مدیرعامل برج میلاد: استاد شهریار ذخیره فرهنگی و سرمایه ملی همه ایرانیان است

مجتبی توسل مدیرعامل برج میلاد با علی اصغر شعردوست مدیرعامل بنیاد شهریار در برج میلاد دیدار و درباره توسعه فعالیت های فرهنگی و ادبی میان بنیاد شهریار و یادمان ملی ایرانیان گفتگو کرد.

به گزارش روابط عمومی برج میلاد، علی‌اصغر شعردوست در این دیدار گفت: بسیاری هستند که منتظر فرصت برای ضربه زدن به فرهنگ و تمدن این کشور هستند. ما نباید چنین فرصت هایی را به این افراد بدهیم. من از نزدیک ترین افراد به استاد شهریار در 10 سال پایانی عمر ایشان بودم و بخوبی با خلق و خوی ایشان آشنایی داشتم.

وی ادامه داد: نامگذاری 27 شهریور ماه بعنوان روز شعر و ادب فارسی و روز شهریار که همزمان با روز فوت استاد شهریار است را من پیشنهاد دادم و در نهایت با تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی این روز در تقویم رسمی کشور ثبت شد.

شعردوست تصریح کرد: شهریار نه تنها برای مردم ترک زبان بلکه برای همه مردم ایران خاطره انگیز است و بسیاری از ایرانیان هویت و فرهنگ آذری را در شعرهای استاد شهریار می جویند. اما در عین حال معتقدم که نباید به یکسری افراد سودجو اجازه مانور دهیم، اگر ما اندکی کوتاه بیایم، این افراد برای ایجاد تفرقه در میان اقوام ایرانی از فرصت نهایت سوء استفاده را می کنند تا به فرهنگ و تمدن چند هزار ساله ایرانیان ضربه وارد کنند.

در ادامه این جلسه مجتبی توسل مدیرعامل برج میلاد گفت: تابلوی نفیس ایران از نقش های بی بدیل اقوام و زبان های متنوع حوزه تمدنی ایران در کنار یکدیگر شکل گرفته است و بخش قابل توجهی از قوام و دوام هر یک از آنها به همجواری با سایر اعضاء این خانواده است.

وی افزود: باعث افتخار ماست که در طول 8 سال اخیر میلیون ها نفر از گردشگران ایرانی و میهمانان خارجی از مجسمه های موزه مشاهیر برج میلاد بازدید کرده و از طریق همین مجسمه ها با فرهنگ و هنر و تمدن ایران اسلامی از جمله استاد شهریار و شعر و ادبیات ترکی آشنا شده اند.

توسل با بیان اینکه استاد شهریار تنها شاعر ترک زبانان نیست، گفت: استاد شهریار شاعر همه ایرانیان است و حتی هر کس که زبان ترکی هم نمیداند از شنیدن آهنگ شعر حیدر بابای استاد شهریار سرمست می شود. استاد شهریار ذخیره فرهنگی و سرمایه ملی برای همه ایرانیان است.

مدیرعامل برج میلاد خاطر نشان کرد: کسانی که در لباس دوست و با داعیه دفاع و حمایت، باعث جدایی بین اقوام و زبان های ایرانی می شوند دوستدار ایران و هیچ یک از اقوام آن نیستند.

در این جلسه استاد خاقانی خالق مجسمه های موزه مشاهیر برج میلاد نیز که خود از همشهری های استاد شهریار است، نیز حضور داشت. او گفت: من از هم زبان های استاد شهریار هستم و علاقه زیادی نیز به استاد دارم و با ایشان در یک محله از محلات تبریز زندگی میکردیم و به همین دلیل علاقه زیاد به ساخت مجسمه ایشان داشتم. حتی اولین مجسمه ساخته شده من مجسمه سردار ستارخان بود تا عرق خودم را به شهر و زادگاهم نشان دهم.

 این هنرمند خطاب به مدیرعامل بنیاد شهریار گفت: من هم یک ترک زبانم و علاقه زیادی به استاد شهریار و همشهری های خودم دارم.

خبرنگار: نرگس محمدیتاریخ انتشار: 1399/12/10

آخرین اخبار